Jeśli czytać, to co?

Jeśli czytać, to co?

Jeśli czytać, to co?

Czytanie jest dobre w każdy wieku, zawsze można czerpać z tego wiele korzyści, łącznie z przyjemnością i samorozwojem. Książki dla dzieci są jednak inne niż te dla dorosłych z wiadomych względów. Inne sprawdzą się dla dwulatka, dziewięciolatka czy nastolatka. Nie ma chyba niczego bardziej uniwersalnego niż podarowanie bliskim książki, a przebierać można do woli. Pora zastanowić się, dlaczego warto czytać i jak wybrać odpowiednią książkę dla swojej pociechy.

Dlaczego czytanie to dobry pomysł?

Niektórzy kojarzą czytanie książek z przykrym obowiązkiem szkolnym i może być w tym sporo racji, bo wiele lektur jest niezrozumiałych, trudnych, mało ciekawych. Jeśli w domu nie było miejsca na książki dla dzieci i dorosłych, nie został wyrobiony nawyk sięgania po nie. Warto jednak czytać swojemu dziecku już od najmłodszych jego lat, a potem dawać mu książki do samodzielnego zapoznawania się z ich treścią.

• Czytanie książek powoduje, że u dziecka rozwija się prawidłowo aparat mowy. Pociecha ma okazję do poznania w przystępny dla siebie sposób szeregu nowych słów, przydatnych w życiu zwrotów. Nawet najmłodsi zapamiętują to, co słyszą, pomimo nieopanowania jeszcze umiejętności mówienia. Łatwej będzie im w przyszłości z nauką.
• Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że poprzez czytanie następuje rozwój charakteru dziecka i przyjmowanych przez niego postaw. Zaczyna być świadome tego, co jest dobre i złe.
• Wspólne czytanie to świetna okazja do zacieśniania więzi rodzica z dzieckiem. Można lepiej poczuć bliskość ze sobą, pielęgnować prawidłowe relacje.
• Jeśli w domu będą książki dla dzieci, nie będą one stroniły od sięgania po nie, czytanie stanie się dla nich czymś naturalnym, nieodłącznym elementem życia. Z chęcią sięgną potem po lektury szkolne, nie będzie to dla nich przykrym obowiązkiem.

Jakie książki dla najmłodszych?

Obecnie możemy liczyć na bogaty i zróżnicowany asortyment, jeśli chodzi o wybór książek dla dzieci. Warto jednak mieć na uwadze przede wszystkim wiek swojej pociechy, jej umiejętności i możliwości. Małemu brzdącowi na nic się zda gruba książka pełna treści, uboga w obrazki. Z kolei starszym bardziej zależy na samym opowiadaniu niż na skupianiu się na rysunkach, które może przecież obejrzeć w kreskówce. Preferencje i zainteresowania dziecka także mają znaczenie przy wyborze lektury. Najmłodszym podopiecznym warto kupować książki bogato ilustrowane, przesycone kolorowymi obrazkami, odpowiadające o niezwykłych przygodach.

Anita

Do szkoły

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~